Home > News & Reviews > Download Festival

Download Festival Reveals Stage Times

Friday, 01 June 2012 Written by Jon Stickler
Download Festival Reveals Stage Times

With just a week to go until Download Festival fires up the amps, organisers have today unveiled the anticipated stage times.

Celebrating it's tenth year, Download 2012 takes place next weekend, from June 8th-10th. For the full line-up and further details on this year's festival, please visit www.downloadfestival.co.uk.

MAIN STAGE

Friday 8th June
The Prodigy 21:00 – 22:50
Chase and Status 19:20 – 20:50
Machine Head 18:00 – 18:55
Billy Talent 16:50 – 17:35
NoFX 15:40 – 16:25
Fear Factory 14:40 – 15:15
Cancer Bats 13:45 – 14:15
Rise To Remain13:00 – 13:25

Saturday 9th June
Metallica 20:45 – 22:45
Biffy Clyro 18:30 – 19:45
Tenacious D 16:55 – 17:55
Steel Panther 15:35 – 16:25
Trivium 14:20 – 15:05
Black Veil Brides 13:10 – 13:50
Saxon 12:00 – 12:40
As I Lay Dying 11:00 – 11:30

Sunday 10th June
Black Sabbath 21:00 – 22:45
Soundgarden 19:00 – 20:15
Megadeth 17:30 – 18:30
Lamb of God 16:15 – 17:00
Black Label Society15:00 – 15:45
Anthrax 13:50 – 14:30
Kyuss Lives! 12:45 – 13:25
DevilDriver 11:50 – 12:20
Stellar Revival 11:00 – 11:25

SECOND STAGE

Friday 8th June
Slash featuring Myles Kennedy 21:00 – 22:10
Nightwish 19:30 – 20:30
Opeth 18:20 – 19:05
Little Angels 17:15 – 17:55
Europe16:10 – 16:50
Terrorvision 15:20 – 15:50
The Quireboys 14:30 – 15:00
Red, White & Blues 13:45 – 14:10
Six Hour Sundown 13:00 – 13:25

Saturday 9th June
You Me At Six 21:10 – 22:10
Killswitch Engage 19:55 – 20:45
Skindred 18:50 – 19:30
Kids In Glass Houses 17:50 – 18:25
Theory Of A Deadman 16:55 – 17:25
Four Year Strong 16:00 – 16:30
Lower Than Atlantis 15:05 – 15:35
Turbonegro 14:10 – 14:40
Ginger Wildheart 13:15 – 13:45
Halestorm 12:30 – 12:55
Fozzy 11:45 – 12:10
Page 44 11:00 – 11:25

Sunday 10th June
Rise Against 20:30 – 21:30
Dropkick Murphys 19:15 – 20:05
Refused 18:05 – 18:50
Shinedown 17:00 – 17:40
Ugly Kid Joe 16:05 – 16:35
Sebastian Bach 15:10 – 15:40
Rival Sons 14:15 – 14:45
August Burns Red 13:20 – 13:50
We Are The Ocean12:30 – 12:55
Black Spiders11:45 – 12:10
Kobra And The Lotus11:00 – 11:25

PEPSI MAX STAGE

Friday 8th June
Devin Townsend Project 21:00 – 22:00
AxeWound 19:55 – 20:35
Soil 18:50 – 19:30
While She Sleeps 17:55 – 18:25
The Defiled 17:05 – 17:35
Lawnmower Deth 16:15 – 16:45
Hounds 15:25 – 15:55
Absolute Power 14:35 – 15:05
Silent Descent 13:45 – 14:15
Impaled Existence 13:00 – 13:25

Saturday 9th June
The Mission 21:30 – 22:30
The Union 20:20 – 21:05
Corey Taylor 19:10 – 19:55
Sylosis 18:15 – 18:45
My Passion 17:20 – 17:50
The Treatment 16:30 – 17:00
Anti-Nowhere League 15:40 – 16:10
Gun 14:50 – 15:20
The YoYos 14:00 – 14:30
Turbowolf 13:15 – 13:40
Don Broco 12:30 – 12:55
Avosetta 11:45 – 12:10
No Americana 11:00 – 11:25

Sunday 10th June
Periphery 20:30 – 21:30
Ghost 19:20 – 20:05
Firewind 18:15 – 18:55
Emmure 17:20 – 17:50
La Dispute 16:30 – 17:00
James Cleaver Quintet 15:40 – 16:10
Shadows Fall 14:50 – 15:20
Edguy 14:00 – 14:30
Reckless Love 13:15 – 13:40
Heaven’s Basement 12:30 – 12:55
Feed The Rhino 11:45 – 12:10
Skarlett Riot 11:00 – 11:25

RED BULL BEDROOM JAM STAGE

Friday 8th June
Gallows 20:35 – 21:20
The Safety Fire 19:40 – 20:10
Voodoo Six 18:30 – 19:15
Marmozets 18:00 – 18:25
Upon A Burning Body 17:10 – 17:35
Dive Bella Dive 16:20 – 16:45
Reachback 15:30 – 15:55
Dead Harts 14:40 – 15:05
The Jellycats 13:50 – 14:15
Broken 13:00 – 13:25

Saturday 9th June
Cockney Rejects 20:50 – 21:35
Fearless Vampire Killers 19:50 – 20:20
Lostalone 18:50 – 19:20
Mallory Knox 17:50 – 18:20
Butcher Babies 16:50 – 17:20
Acoda 15:55 – 16:20
Never Means Maybe 15:05 – 15:30
I Divide 14:15 – 14:40
Golden Tanks 13:25 – 13:50
4Arm 12:35 – 13:00
Freebase 11:45 – 12:10
Royal Cartel 11:00 – 11:20

Sunday 10th June
William Control 20:50 – 21:35
Hawkeyes 19:50 – 20:20
The Dirty Youth 18:50 – 19:20
The Minutes 17:50 – 18:20
With One Last Breath 16:50 – 17:20
Kopek 15:55 – 16:20
You And What Army 15:05 – 15:30
Strangle Kojak 14:15 – 14:40
Adelaide 13:25 – 13:50
Mechanical Smile 12:35 – 13:00
PitchBlack 11:45 – 12:10
Kamchatka 11:00 – 11:25

JAGERMEISTER STAGE

Friday 8th June
Yashin 18:25 – 18:55
Skindred 17:35 – 18:00
Breed 77 16:45 – 17:05
Million Dollar Reload 15:55 – 16:20
Neonfly 15:05 – 15:30
With One Last Breath 14:15 – 14:40

Saturday 9th June
Tyla 18:15 – 18:45
The Quireboys 17:15 – 17:40
Heaven’s Basement 15:30 – 15:55
Red, White & Blues 14:40 – 15:05
Soil 13:50 – 14:15
Gun 13:00 – 13:25
Six Hour Sundown 12:10 – 12:35

Sunday 10th June
Saint Jude 18:15 – 18:45
Fearless Vampire Killers 17:15 – 17:40
Furyon 16:20 – 16:45
Mordecai 15:30 – 15:55
Daken 14:40 – 15:05
Voodoo Johnson 13:50 – 14:15
Sanguine 13:00 – 13:25
White Powder Gold 12:10 – 12:35

Click Here to Compare & Buy Download Festival Tickets.



Let Us Know What You Think - Leave A Comment!




You May Also Like:

No related news to show.
 
< Prev   Next >